Intel Xeon Silver 4214 (2.2GHz, 16.5MB), 32GB (1 x 32GB) DDR4, 8SFF HDD, Smart Array P408i-a SR Gen10, 1x 800W RPS
What server solutions do you need for your SMB and remote offices?
The HP ProLiant ML350 Gen10 Server offers dual sockets with a high level of security and performance, together with proven reliability, making it the perfect choice for enterprise data centers and expanding SMBs.
HPE's ML350 Gen10 Server is powered by Intel® Xeon® Scalable processors that deliver up to 71% performance increase, 27% increase in core count, along with the 2666 MT/s HPE DDR4 SmartMemory supports up to 3.0 TB and 11% faster than 2400 MT/s.
Support is provided for 12 Gb/s SAS, NVMe SSD, and embedded 4x1GbE NIC, as well as a wide range of graphics and compute options.
Through HPE Pointnext industry-leading services and easy deployment, the HPE ML350 Gen10 server helps businesses transform into digital businesses while remaining within their IT budget.
Now supports Intel’s 2nd generation Xeon Scalable processor with 16% increase in performance and HPE DDR4 SmartMemory 2933 MT/s, providing a boost in processing performance and memory speed.
Supports mixed LFF and SFF drive cages within the same server for tiered storage, offering the flexibility to mix drive types for cost and capacity size considerations.
The HPE InfoSight cloud-based analytics tool offers predictions and preventative measures that help you avoid failures before they occur.
Workload Performance Advisor and Server Configuration Lock are some new security features in iLO 5.
High performance graphics processors (GPU) and high-speed GPU bridges for graphics-intensive applications like Virtual Desktop Infrastructure (VDI) and machine learning.
A HPE ProLiant ML350 Gen10 Server supports up to two Intel Xeon Scalable processors, starting from the Bronze model and increasing to the Platinum model, with 4 cores and expanding to 28 cores to provide unprecedented performance.
It supports the 2600 MT/s HPE DDR4 SmartMemory, which reduces data loss and network downtime with HyperFailure Tolerance utilizing HPE Gen10 technology and increases workload performance and power efficiency.
Microsoft Azure, Docker, and ClearOS are supported, as well as the traditional operating systems.
For VDI and machine learning applications in finance, surveillance, the GPU addition allows up to four units to be used together to accelerate performance.
HP ProLiant ML350 Gen10 Servers deliver expansive capabilities without compromising performance. Supports up to 24 SFF or 16 SFF when mixed with optional 8 NVMe PCIe solid state drives, 4 to 12 LFF hot plug or non-hot plug options for hybrid environments.
Extensive expansion capabilities with (8) PCIe slots, (6) USB ports, and 5U rack conversion options.
4x1GbE embedded and PCIe standup 1GbE, 10GbE, or 25GbE adapters give you flexibility in networking bandwidth and fabric so that you can scale and adapt to changing needs as your business grows.
ML350 Gen10 servers from HPE are industry standard servers that have major firmware embedded directly into silicon security protection spanning across the server lifecycle, starting with Silicon Root of Trust.
Firmware runs before the server even starts up. Runtime Firmware Validation is enabled by HPE iLO Standard Premium Security Edition, which checks the firmware of the server every 24 hours, ensuring validity and credibility.
After knowing there is compromised code, Secure Recovery allows reverting the server's firmware to a known-good state or factory configuration.
In addition to additional security options, Trusted Platform Module (TPM) is an ideal way to prevent unauthorized access to the server and securely store artifacts used to authenticate it.
A complete set of HPE Pointnext services is provided with the HPE ProLiant ML350 Gen10 server, providing confidence, reducing risk, and helping customers achieve agility and stability.
HPE Pointnext simplifies all stages of the IT journey. HPE's IT advisory and transformation team designs and implements the most effective solution for each customer's needs. A professional service enables rapid deployment, and a service that provides ongoing support enables the deployment of solutions.
Operations Services provide HPE Flexibility, HPE Data Center Care, HPE Infrastructure Automation, HPE Campus Care, HPE Proactive Services and multi-vendor support.
Your business goals can be aligned with HPE IT investment solutions for a digital transformation.
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor model | 4214 |
| Processor cores | 12 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16.5 MB |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Motherboard chipset | Intel C622 |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory slots | 24 DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 768 GB |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Hard drive interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,1 ADM,5,6,10 ADM,10,50,60 |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 48 TB |
| Hot-Plug support |
| Ethernet LAN | |
| LAN controller | HP 331i |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Serial ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
| Optical drive type | N |
| Operating system installed | N |
| Compatible operating systems | Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 VMware ESXi 6.0 U3 VMware ESXi 6.5 and U1 upon release Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 6.9 & 7.3 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 11 SP4 & 12 SP2 ClearOS |
| Power supply | 800 W |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Energy Star certified |
| Width | 174 mm (6.79 ") |
| Depth | 648 mm (25.27 ") |
| Height | 462.5 mm (18.04 ") |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.