Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Business |
| Printing | Mono printing |
| Copying | Mono copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Product colour | Black, White |
| Maximum duty cycle | 80000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| Duplex functions | Copy, Print |
| Number of print cartridges | 1 |
| Finishing option | N |
| Fonts included | 101 |
| Optional functions | Fax |
| Recommended duty cycle | 4000 - 8000 pages per month |
| Duplex printing modes | Auto, Manual |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 25 ppm |
| Eco printing function | |
| Standard printer languages | Microsoft XPS, OpenXPS, PCL 5e, PCL 6, PCL XL, PostScript 3 |
| Skip blank page function | |
| Poster printing function | |
| Watermark printing | |
| Secure PDF printing function | |
| Print speed (black, normal quality, A3) | 12 ppm |
| Barcode printing | |
| Secure printing | |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 22 ppm |
| N-up printing | 2,4 |
| Time to first page (black, normal) | 5.8 s |
| Warm-up time | 20 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (normal quality, black, A4) | 25 cpm |
| Copy speed (black, normal quality, A3) | 12 cpm |
| N-in-1 copy function | |
| N-in-1 copy function (N=) | 2,4 |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Duplex copy speed (US Letter, black) | 22 ppm |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Time to first copy (black, normal) | 7 s |
| ID-card copy function |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum scan area | A3 (297 x 420) mm |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scan to | E-mail, FTP, SMB, USB |
| Scan speed (black) | 50 ppm |
| Scan speed (colour) | 50 ppm |
| Image formats supported | JPG, MMR, TIF |
| Document formats supported | |
| Gray scale levels | 256 |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Fax resolution (black & white) | 400 x 400 DPI |
| Fax transmission speed | 33.6 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 700 pages |
| Fax coding methods | JBIG, MH, MMR (Fax coding method), MR |
| Standard input capacity | 500 sheets |
| Paper input type | Cassette, Paper tray |
| Maximum input capacity | 1600 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Maximum number of paper trays | 3 |
| Multi-Purpose tray capacity | 100 sheets |
| Standard output capacity | 300 sheets |
| Maximum output capacity | 300 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Standard tray media types | Plain paper |
| Multi-purpose tray media types | Legal, Letter |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Non-ISO print media sizes | Folio (media size), Ledger (media size), Letter (media size) |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Media thickness (min) | 0.11 mm |
| Multi-Purpose Tray media weight | 45 - 256 g/m² |
| Standard tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 45 - 160 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 163 g/m² |
| Custom media width | 98 - 297 mm |
| Custom media length | 148 - 432 mm |
| Built-in display | |
| Display diagonal | 4.3 " |
| Colour display | |
| Touchscreen |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print, Kyocera Mobile Print, Mopria Print Service |
| Direct printing | |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| Optional connectivity | Ethernet, Wireless LAN |
| Internal memory | 1000 MB |
| Maximum internal memory | 3000 MB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Compatible memory cards | SD |
| Built-in processor | |
| Processor family | ARM |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Noise level (quiet mode) | 34 dB |
| Printing noise level | 49 dB |
| Copying noise level | 49 dB |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.96 kWh/week |
| Power consumption (PowerSave) | 45 W |
| Power consumption (printing) | 410 W |
| Power consumption (copying) | 410 W |
| Power consumption (ready) | 65 W |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| Energy saving mode | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Y |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified | |
| Certification | TÜV/GS, CE |
| Width | 590 mm (23.01 ") |
| Depth | 590 mm (23.01 ") |
| Height | 688 mm (26.83 ") |
| Weight | 49000 g (108.03 lbs) |
| Cartridge(s) included | |
| Included cartridge capacity (black) | 3000 pages |
| Quick installation guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.