Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Business |
| Printing | Colour printing |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Colour faxing |
| Product colour | White |
| Maximum duty cycle | 150000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex functions | Copy, Fax, Print |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex printing modes | Auto |
| Management protocols | DHCP, BOOTP, SNMP, SLP v2, HTTP, HTTPS, AutoIP (Self Assigned Address)DHCP Autonet, TLS, NTP, DNS, SMB, SMTP/POP3, WSD, LDAP, Multicast DNS, Bonjour |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 50 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 50 ppm |
| Booklet printing function | |
| Watermark printing | |
| N-in-1 print function | |
| Secure printing | |
| N-up printing | 2,4,6,8,9,16 |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 38 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 38 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 8.1 s |
| Time to first page (black, normal) | 6.2 s |
| Warm-up time | 122 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (normal quality, black, A4) | 50 cpm |
| Copy speed (normal quality, colour, A4) | 50 cpm |
| N-in-1 copy function | |
| Time to first copy (black, normal) | 5.7 s |
| ID-card copy function | |
| Time to first copy (colour, normal) | 6.3 s |
| Maximum number of copies | 9999 copies |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum scan area | 215.6 x 355.6 mm |
| Scanner type | ADF scanner |
| Scan to | E-mail, FTP, File, HTTP, Network folder, TWAIN, USB |
| Scan speed (colour) | 49 ppm |
| Scan speed (black) | 49 ppm |
| Image formats supported | JPEG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Scan speed (ADF, A4) | 49 ppm |
| Fax resolution (black & white) | 600 x 600 DPI |
| Fax resolution (colour) | 300 x 300 DPI |
| Fax transmission speed | 4 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Auto-redialing | |
| Speed dialing | |
| Fax forwarding |
| Maximum input capacity | 2850 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 52 - 120 g/m² |
| Custom media width | 105 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 356 mm |
| Built-in display | |
| Display diagonal | 7 " |
| Colour display |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-3, HTTPS, SHA-256, SNMPv3, TLS |
| Supported network protocols (IPv4) | Y |
| Supported network protocols (IPv6) | Y |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service, Xerox PrintBack |
| Direct printing | |
| USB port | |
| Optional connectivity | Wireless LAN |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Power consumption (standby) | 25 W |
| Power consumption (sleep) | 1 W |
| Power consumption (off) | 1 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Duplex copying mode | Auto |
| Width | 479 mm (18.68 ") |
| Depth | 533 mm (20.79 ") |
| Height | 621 mm (24.22 ") |
| Weight | 39000 g (85.98 lbs) |
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 735 mm |
| Package height | 838 mm |
| Package weight | 525000 g |
| Cartridge(s) included |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.2 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80 % |
| PostScript fonts | 1 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Languages support | Multi |
| PCL fonts | 93 |
| Current rating | 3.9 A |
| Browser supported | Brave Browser, Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Opera, Safari |
| 14 | |
| Y | |
| PCL 5c, PCL 6, PDF, PostScript 3 | |
| 70 | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Touch | |
| 100 | |
| 30 | |
| Y | |
| ENERGY STAR | |
| 650 | |
| 550 | |
| 55 | |
| A4 | |
| Bond paper, Card stock, Envelopes, Labels, Letterhead, Lightweight paper, Plain paper, Pre-Printed, Recycled paper | |
| 300 | |
| 55 | |
| 2 | |
| Bitmap, PCL, PostScript | |
| 60 - 218 |
| Warm-up time (from sleep mode) | 2.9 s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.