Back to Top
| Serial interface type | RS-232, RS-232/422/485 |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection | 15 kV |
| Flow control support | |
| Serial ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| LED indicators | Y |
| Link/Act LED | |
| Power LED |
| Input voltage | 9 - 30 V |
| Windows operating systems supported | Y |
| Flash memory | 8 MB |
| RAM capacity | 32 MB |
| Dimensions (WxDxH) | 176.5 x 38.1 x 127 mm |
| Weight | 860 g (1.9 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Built-in processor | Intel XScale IXP420 |
| Processor frequency | 266 MHz |
| Supported network protocols | ARP, UDP, TCP, ICMP, Telnet, SNMP, DHCP, BOOTP, TFTP, Auto IP, FTP, DNS, Traceroute, HTTP |
| Security algorithms | 128-bit AES,3DES, SSH, SSL/TLS |
| Management protocols | SNMP, Telnet, HTTP |
| Compatible operating systems | Windows 98/ME/NT/2000/XP/Vista |
| Certification | FCC, CUL, UL, VCCI, CE, CSA, TUV, C-Tick, GS, CB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.