Back to Top
| Rack mounting | |
| Web-based management | |
| Product colour | Grey |
| MIB support | Y |
| Event logging |
| Management protocols | SNMP v1/v2/v3 |
| Authentication method | LDAP, RADIUS, Kerberos, TACACS+, ActiveDirectory, NIS |
| IP address filtering | |
| Security algorithms | AES, FIPS 140-2, SSH, TTLS |
| Console port | RS-232 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| Serial ports quantity | 32 |
| Operating system installed | Embedded Linux |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Supported network protocols | FTP, TFTP, SFTP, SCP, DHCP, BOOTP, NTP, IPsec, PAP/CHAP, NFS, CIFS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD, SDHC |
| Certification | FCC Part 15, CE (EN55022, EN55024, EN60950), CSA, VCCI, UL/CUL, C-Tick, CB, NIST/FIPS-197, IPv6 Ready, FIPS 140-2 |
| Dimensions (WxDxH) | 438 x 305 x 44 mm |
| Weight | 5035 g (11.1 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.