The pedestal fan is easy to move from one room to another because it is lightweight and works well in all of the rooms in your house.
The wide-area oscillation feature, in conjunction with the completely adjustable height and tilt-back features, enables you to reach every part of the room and direct the light exactly where it is needed.
With the help of the Lasko S16201 Oscillating 16" Stand Fan White, you won't need to turn your air conditioner up to a higher setting than you absolutely have to this season.
Utilizing the standing pedestal floor fan, you can maintain a comfortable temperature in your kitchen, basement, and bedrooms. Designed with a three-paddle blade that measures 16 inches in length and provides a vigorous flow of air circulation.
Oscillation over a broad area, capable of filling the entire space. Height and tilt-back are both completely movable for optimum control over the directional flow of air. Three different speed options allow for individualized ease.
| Product colour | Grey, White |
| Placement | Floor |
| Number of speeds | 3 |
| Height adjustment | |
| Size | 17 " |
| Handle(s) | |
| Number of blades | 5 |
| Diameter | 432 mm |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 457 mm (17.82 ") |
| Height | 1190 mm (46.41 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.