Back to Top
| Type | Household tower fan |
| Product colour | White |
| Placement | Floor |
| Number of speeds | 4 |
| Height adjustment | |
| Control type | Buttons, Wireless |
| Timer | |
| Timer duration (maximum) | 8 h |
| Power source type | AC |
| Width | 304 mm (11.86 ") |
| Depth | 304 mm (11.86 ") |
| Height | 980 mm (38.22 ") |
| Certification | The Blue Plug |
| Handheld remote control |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.