AMD A4 dual-core processing and the Chrome OS keep everything running smoothly.
With AMD® A4 dual-core processing and the Chrome OS, everything runs smoothly.
Choose from thousands of educational and business apps on Google Play and in the Chrome Web Store, including TinkerCAD, Expensify, LucidChart, and Dropbox.
Open as many windows as you like, run multiple apps, play high-definition videos, or stream your favorite TV shows. No matter what you want to do, the 14-inch Chromebook will get the job done without any problems.
Fast and secure, Chromebooks require little-to-no maintenance, boot up in seconds, and can run all day.
Factor in the automatic updates, built-in flexibility, and an affordable price tag, and you can see why Chromebooks are now the go-to device for many schools, as well as businesses of all sizes.
Behind the stamped aluminum shell cover, the 14” FHD display boasts a 6 mm narrow bezel, plus IPS and antiglare technology.
The result is a larger, more vibrant screen with wide-angle viewing that’s less of a strain on your eyes. There’s also a touchscreen option for faster, more intuitive interaction.
The full-sized keyboard includes a sealed touchpad that can resist spills of up to 1.39 cups (330 ml). It also boasts mechanically anchored keys that stay put regardless of the bumps and knocks of daily life.
The front-facing 720p HD camera comes with two microphones, making videoconferencing or chatting over Google Hangouts a breeze.
What’s more, everything sounds and looks crystal clear, enabling closer collaboration—even from across the globe.
Fully charged, the 14e Chromebook can run for up to 10 hours*.
That's more than enough juice to entertain you on your daily commute and get things done when you're at school or work. At home, simply recharge your Chromebook overnight and it’s good to go the next day.
*Battery test performed under the Google Power Load Test Tool. Individual results may vary based on use.
The 14e Chromebook includes reinforced ports and hinges, mechanically anchored keys, and a spill-resistant keyboard.
It has military-grade durability and is MIL-SPEC tested to handle all kinds of things—even being bumped or dropped from up to 29.5" (75 cm).
| Colour name | Mineral Grey |
| Product colour | Grey |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Dual-screen | |
| Display diagonal | 14 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| 3D | |
| Panel type | TN |
| HD type | Full HD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | A4-9120C |
| Processor family | AMD A4 7th Gen |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor cache type | L2 |
| Processor lithography | 28 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 1666 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Maximum internal memory (64-bit) | 4 GB |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 32 GB |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon R4 |
| On-board graphics adapter base frequency | 600 MHz |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WWAN |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | |
| Keyboard backlit | |
| Spill resistant keyboard |
| Operating system installed | Chrome OS |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt hours) | 57 Wh |
| Battery life (max) | 10 h |
| AC adapter power | 45 W |
| Cable lock slot | |
| Fingerprint reader |
| EPEAT compliance | EPEAT Silver |
| RoHS compliance | |
| Certification | MIL-STD-810G |
| Width | 328 mm (12.79 ") |
| Depth | 225 mm (8.78 ") |
| Height | 17.7 mm (0.69 ") |
| Weight | 1480 g (3.26 lbs) |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.