Intel Core i7-1260P (18MB Cache), 16GB LPDDR5-SDRAM, 512GB SSD, 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 IPS Touch, Intel Iris Xe Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
It still has the legendary ThinkPad keyboard, only now we’ve redesigned the keys to create better airflow, in addition to rear exhaust ventilation. We’ve also transformed the camera into a Communications Bar to improve videoconferencing.
Powered by 12th Gen Intel® Core™ vPro® processors—with up to 14 cores—our legendary ThinkPad X1 Carbon Gen 10 laptop takes multitasking to the next level. These CPUs have a revolutionary design that intelligently allocate workloads to the right thread, on the right core, at the right time—which allows for better video collaboration and productivity based on how you’re actually using your device.
Say hello to the Communications Bar, a gorgeous new design that houses the higher resolution FHD camera with optional infrared (IR) and Computer Vision features—all with a webcam privacy shutter. It also shows off the 4 x 360-degree mics with integrated AI-based noise-cancellation and Dolby Voice®. The Communications Bar not only looks great—it inspires seamless collaboration and vibrant video calls.
The underside of the keys on our legendary ThinkPad keyboard have been redesigned for air intake to create better airflow. Combined with the dual fan and rear venting, the ThinkPad X1 Carbon Gen 10 laptop delivers improved thermals—so go ahead and put in long hours working and playing as this X1 will stay as cool as you are.
If you misplace your laptop, or worse, if someone takes it, locating your device has never been so easy. Now Tile® ready, the ThinkPad X1 Carbon Gen 10 works with your smartphone to find your device—even when your X1 is powered off. Simply subscribe to the Tile® service*, and then download, set up, and activate. * Subscription not included and must be purchased separately.
Biometrics provide extra security on the ThinkPad X1 Carbon Gen 10 laptop—from the power button integrated with the fingerprint reader that lets you log in and boot up instantaneously, to the facial recognition software that works with the IR camera. Plus, Computer Vision based presence detection automatically locks your device when you move away, and with the optional PrivacyGuard display, no wandering eyes see what’s on your screen.
Whether your position requires richly detailed graphical displays or extra security to keep spying eyes away, the ThinkPad X1 Carbon Gen 10 laptop has an option for you. Ranging from 4K WQUXGA touch to 2.8K OLED, to WUXGA and even ePrivacy, all 14" panels feature a 16:10 aspect ratio with narrow bezels. Most displays also include low-power usage and Eyesafe® certification to reduce blue-light emissions.
We use the US Department of Defense's MIL-STD 810H standards to create a balance of reliability and durability for our ThinkPad laptops. We test against 12 standards and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. These tests cover harsh variables like Arctic wilderness and desert dust storms, including temperature, pressure, humidity, vibration, and more. Specifications may vary depending upon region / model.
| Colour name | Deep black |
| Product colour | Black |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium, Carbon fibre |
| Display diagonal | 14 " |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor model | i7-1260P |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor cache | 18 MB |
| Configurable TDP-down | 20 W |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Audio chip | Realtek ALC3306 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 4 |
| Built-in microphone |
| Front camera | |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy camera | |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Optical drive type | N |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| USB Sleep-and-Charge | |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard language | English |
| Keyboard backlit | |
| Numeric keypad | |
| Spill resistant keyboard |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | ENG |
| Recovery operating system | Windows 10 Pro |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Execute Disable Bit | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Flex Memory Access | |
| Embedded options available | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt hours) | 57 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Smart card reader | |
| Fingerprint reader | |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Password protection | |
| Password protection type | Power on, Supervisor, SSD |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | MIL-STD-810H, ErP Lot 3 |
| Width | 315.6 mm (12.31 ") |
| Depth | 222.5 mm (8.68 ") |
| Height | 15.36 mm (0.6 ") |
| Weight | 1120 g (2.47 lbs) |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | |
| 2 | |
| Y | |
| Y | |
| ENERGY STAR, EPEAT Gold, RoHS, TCO | |
| N | |
| 16:10 | |
| sRGB | |
| 2.0 | |
| 100 | |
| Intel Core i7-12xxx |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.