Back to Top
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Business |
| Printing | Mono printing |
| Copying | Mono copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Product colour | Black, White |
| Maximum duty cycle | 350000 pages per month |
| Recommended duty cycle | 5000 - 100000 pages per month |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 70 ppm |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 42 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 4 s |
| Copy speed (normal quality, black, A4) | 70 cpm |
| Time to first copy (black, normal) | 4 s |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Optical scanning resolution (black) | 600 x 600 ppi |
| Optical scanning resolution (colour) | 600 x 600 ppi |
| Maximum scan area | 215.9 x 355.6 mm |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scan to | E-mail, FTP, PC, USB |
| Scan speed (black) | 75 ppm |
| Scan speed (colour) | 75 ppm |
| Duplex scan speed (colour) | 150 ppm |
| Duplex scan speed (black) | 150 ppm |
| Image formats supported | JPEG, JPG, TIFF |
| Document formats supported | PDF, XPS |
| Scan technology | CCD |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Maximum input capacity | 3300 sheets |
| Maximum output capacity | 550 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Executive (184 x 267mm), Folio (media size), Legal (media size), Letter (media size), Oficio (media size), Statement (140 x 216mm), Universal |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | 7 3/4,9,10, B5, C5, DL |
| Built-in display | |
| Display diagonal | 7 " |
| Colour display |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Security algorithms | IPSec, LEAP, MD5, MSCHAPv2, PEAP, SNMPv3, TLS, TTLS |
| USB port | |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
| Optional connectivity | Wireless LAN |
| Internal memory | 2048 MB |
| Maximum internal memory | 6144 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1200 MHz |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 1.06 kWh/week |
| Power consumption (printing) | 850 W |
| Power consumption (copying) | 890 W |
| Power consumption (scanning) | 73 W |
| Power consumption (ready) | 42 W |
| Power consumption (sleep) | 2 W |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Energy Star certified | |
| Certification | ICES-003 Class A, BSMI Class A, VCCI Class A, US FDA/CDRH, UL 60950-1, FCC Class A, cUL CAN/CSA-C22.2 60950-1, NOM, MET-I, IEC 60825-1, CB EN/IEC 60950-1, CB EN/IEC 60825-1, CCD-035, CE DoC (EN 62301 Class A, EN 62311, CE EN/IEC 60950-1, CE EN/IEC 60825-1, EN 61000-3, EN 55022 Class A, EuP, EN 55024, UL), EFTA (CE), CISPR 22 Class A, KCC, CCC, CECP, CEL, A-tick DoC, C-tick CoC, UL-AR, KC mark, UL GS mark, ISO 532B, ECMA-370, TED, GOST-R, SII, TER, Bel GISS, RAL-UZ 205 |
| Width | 558.8 mm (21.79 ") |
| Depth | 579.1 mm (22.58 ") |
| Height | 739.1 mm (28.82 ") |
| Weight | 44089 g (97.2 lbs) |
| Package width | 701 mm |
| Package depth | 734 mm |
| Package height | 1021 mm |
| Package weight | 58513 g |
| Operating altitude | 0 - 2896 m |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80 % |
| Country of origin | China |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| 75 - 203 | |
| Y | |
| 650 | |
| 57 | |
| Microsoft XPS, PCL 5e, PCL 6, PDF 1.7, PPDS, PostScript 3 | |
| 550 | |
| Y | |
| AC | |
| 57 | |
| 2 | |
| 60 | |
| Touch | |
| 5 | |
| Y | |
| 56 | |
| Y | |
| Card stock, Labels, Plain paper, Transparencies | |
| 14 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.