Back to Top
| Colour name | Obsidian Black |
| Product colour | Black |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Original brand name | LG |
| Display diagonal | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100 % |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 1) |
| Processor model | 155H |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express 4.0 |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| SSD form factor | M.2 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics adapter 4K support | |
| On-board graphics card 6K support | |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Graphics adapter Open GL support |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Front camera | |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Infrared (IR) camera |
| Optical drive type | N |
| Mobile network connection | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | |
| Numeric keypad | |
| Full-size keyboard | |
| Keyboard number of keys | 97 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt hours) | 72 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Face recognition | |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Password protection | |
| Password protection type | SSD |
| Width | 356.27 mm (13.89 ") |
| Depth | 223.4 mm (8.71 ") |
| Height | 17 mm (0.66 ") |
| Weight | 1290 g (2.84 lbs) |
| Package width | 477 mm |
| Package depth | 298 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 2300 g |
| Country of origin | China |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| 2280 (22 x 80 mm) | |
| Y | |
| DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML | |
| 2 | |
| Intel AI Boost | |
| 2.5 | |
| 1.4 | |
| 700 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
