Back to Top
| Number of persons | 1 person(s) |
| Product colour | Black |
| Product type | Personal video conferencing system |
| HD type | Full HD |
| Megapixel | 3 MP |
| Digital zoom | 1.2 x |
| Supported video modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Video formats supported | H.264 |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps,1920x1080@30fps |
| Frequency range | 20 - 16000 Hz |
| Line-out impedance | 32 Ω |
| Maximum input power (headphone) | 30 mW |
| Ethernet LAN |
| Field of view (FOV) angle | 78 \u00b0 |
| Horizontal field of view | 70.42 \u00b0 |
| White balance | Auto |
| Microphone sensitivity | -48 dB |
| Microphone frequency | 100 - 16000 Hz |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Telepresence |
| Camera dimensions (WxDxH) | 126 x 73 x 45 mm |
| Camera weight | 170 g |
| Width | 179.7 mm (7.01 ") |
| Depth | 66.77 mm (2.6 ") |
| Height | 165.93 mm (6.47 ") |
| Weight | 211 g (0.47 lbs) |
| Cables included | USB |
| Power cable length | 1.83 m |
| Manual | |
| Camera included | |
| Microphone included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
