Logitech Multimedia Speakers Z213 is high quality 2.1 compact speaker system is small enough to fit in your backpack but packs a punch. It's a nice gift for a gamer in your family or a friend, and you can carpool to a big game together.
The down firing subwoofer pumps out booming bass control knob with deep, resonant lows in a killer little package. This system's great for dorm rooms with minimal space, but you can also use it to play music at parties, in the car, or wherever else the sound needs to go.
Pair them with a laptop or smart phone for a clear and immersive audio experience that's always ready. Use the wired control pod to power up the system and pull up your favorite tunes.
Used in a wide range of applications from the office to the bedroom, the Logitech Multimedia Speakers Z213 delivers clear audio with enhanced bass and crisp highs in a compact design.
These speakers are equipped with a down-facing bass port and a 4-inch driver. They’re designed to output better bass than you would expect from an average set of 2.1 speakers.
Never sacrifice valuable desk space for great sound. The angled design of the Z213 directs sound right to your ears.
Turn on the speaker system so you can listen to your favorite Shopify tune.
Turn up the bass to your acoustic needs with separate controls on the subwoofer.
For privacy when you need it, Logitech offer a headphone jack is conveniently built into the control pod.
You can listen to your music wirelessly from your Bluetooth® wireless devices—smartphone, tablet, PC—by adding the Logitech Bluetooth Audio Adapter.
| RMS rated power | 7 W |
| Recommended usage | Universal |
| Product colour | Black |
| Remotely operated | |
| Remote control type | Wired |
| Power cable length | 1.5 m |
| On/off switch | |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 10 % |
| Number of satellite speakers | 2 |
| Satellite speakers RMS power | 1.5 W |
| Satellite speaker frequency range | 65 - 20000 Hz |
| Satellite speaker crossover frequency | 1000 Hz |
| Satellite speaker impedance | 4 Ω |
| Satellite speaker mid-range driver diameter | 2 " |
| Satellite speaker dimensions (WxDxH) | 142 x 79 x 76 mm |
| Subwoofer RMS power | 4 W |
| Subwoofer frequency range | 65 - 20000 Hz |
| Subwoofer impedance | 4 Ω |
| Subwoofer driver diameter (imperial) | 4 " |
| Bass adjustment | |
| Subwoofer dimensions (WxDxH) | 183 x 130 x 193 mm |
| Power source | AC |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Set weight | 1760 g |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
