Formed by Beauty and Performance, introducing the new Creator Z16P.
Up to the 16:10 golden ratio Display, pen support option and smartest vapor chamber cooling bring you to experience what it means when Technology meets Aesthetic.
Based on its people-centric design philosophy, the Creator Z16P combines rounded and fluid form with sleek edges, merging both postmodernism designs on its appearance of the product.
In a variety of light, the Lunar gray color on Creator Z16P changes like the phase of the moon, giving its subtle yet gorgeous details.
To fulfill your galactic creative requirements and professional-level processing tasks, the Creator Z16P features the most recent 12th Gen. Intel Core i9 processor.
Editing up to 8K HDR RAW video and using very big 3D models is now faster than ever thanks to the 20 Series' two times the rendering performance and up to two times the graphics RAM.
The rich, pixel-accurate display will catch every detail, and now with 1440p choices, you can up the ante with superior battery performance to work on the go. Utilize AI-accelerated content production in all of your preferred creative tools to quickly accelerate your workflows from zero to ultraspeed.
Visualize your artistic works with the brilliant True Pixel display. Delivering vibrant images with QHD+ resolution, 100% DCI-P3(Typical) color gamut, factory-calibrated Delta-E < 2 out of the box accuracy, and True Color Technology. The Creator Z16P gives you accurate colors on your creations.
With the exclusive Cooler Boost Technology, the brand-new Vapor Chamber Cooler is a vital part of Creator Z16P. The larger thermal capacity reduces the noise and temperature, keeping performance stable while using high-demanding software.
The Creator Z16P provides a 90 Whr long-lasting battery and fast-charge technology that adapts to the way you work better than ever.
The craftsmanship of Creator Z16P defines humanistic aesthetics and science. Crafted ultra-slim 0.748 inches metal chassis, the Creator Z16P enhances your productivity at any time and anywhere.
Creator Z16P offers a full set of high-performance I/O ports. Thunderbolt 4 offers connectivity with state-of-the-art speed and versatility, supporting up to 40Gbps bandwidth with daisy chain capabilities.
With SD Express high speed card reader, save more time when transferring your high-quality videos. Creator Z16P provides that extra flexibility to save and share your incredible ideas while staying mobile.
| Colour name | Lunar Gray |
| Product colour | Grey |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display diagonal | 16 " |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | IPS |
| HD type | Quad HD+ |
| LED backlight | |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | i7-12700H |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 14 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor manufacturer | Intel |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Total storage capacity | 1024 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1024 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 1024 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Speakers manufacturer | Dynaudio |
| Speaker power | 2 W |
| Front camera | |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Infrared (IR) camera |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11ad,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 6E AX1675 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | USB Type-C |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | |
| Keyboard backlit | |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard number of keys | 99 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Intel® Smart Sound Technology | |
| Intel® High Definition Audio (Intel® HD Audio) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel® OS Guard | |
| Execute Disable Bit |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt hours) | 90 Wh |
| AC adapter power | 240 W |
| Width | 358.9 mm (14 ") |
| Depth | 256 mm (9.98 ") |
| Height | 19.05 mm (0.74 ") |
| Weight | 2390.4 g (5.27 lbs) |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Intel Core i7-12xxx | |
| DCI-P3 | |
| 100 | |
| 1 | |
| Y | |
| NVIDIA | |
| 16:10 | |
| Killer |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
