Back to Top
| Processor model | 100U |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor family | Intel Core 3 |
| Processor cores | 6 |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core base frequency | 1.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor threads | 8 |
| Number of processors supported | 1 |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Processor base power | 15 W |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 500 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 500 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Card reader integrated | |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics adapter family | Intel Graphics |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel Graphics |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| LAN controller | Intel I226-V |
| Wi-Fi | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| DVI port | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b/2.1 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Microphone in | |
| Combo headphone/mic port | |
| DC-in jack |
| Chassis type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Housing material | Plastic |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Motherboard form factor | NUC |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Product type | Mini PC (<= 3L) |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Number of displays supported | 4 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power supply | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 132.5 mm (5.17 ") |
| Depth | 135.6 mm (5.29 ") |
| Height | 50.1 mm (1.95 ") |
| Weight | 0.625 g (0 lbs) |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 94 mm |
| Package weight | 1.45 g |
| Display included | |
| Mouse included | |
| Keyboard included | |
| AC adapter included |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in speaker(s) | |
| Cooling type | Active |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Graphics adapter family | Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
