Back to Top
| Processor model | i5-1340P |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor cores | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor threads | 16 |
| Internal memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Total storage capacity | 2000 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 2000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express 4.0 |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Chassis type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Volume | 1.1 L |
| VESA mounting | |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Market positioning | Business |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Product type | Mini PC (<= 3L) |
| Power supply | 120 W |
| Width | 178 mm (6.94 ") |
| Depth | 34.48 mm (1.34 ") |
| Height | 179 mm (6.98 ") |
| Weight | 1100 g (2.43 lbs) |
| Package weight | 2100 g |
| Display included | |
| VESA mount included |
| Processor manufacturer | Intel |
| 3.4 | |
| 8 | |
| 4.6 | |
| 4 | |
| 28 | |
| Y | |
| 64 | |
| 1 | |
| Y | |
| Intel Core i5-13xxx |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
