Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 3050 |
| Processor boost clock speed | 1492 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| CUDA | |
| CUDA cores | 2304 |
| Discrete graphics adapter memory | 6 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 96 bit |
| Memory bandwidth (max) | 14 GB/s |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Power consumption (typical) | 70 W |
| Weight | 381 g (0.84 lbs) |
| Width | 42 mm (1.64 ") |
| Depth | 189 mm (7.37 ") |
| Height | 109 mm (4.25 ") |
| Package type | Box |
| Package weight | 610 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
