Back to Top
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | RTX A400 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Lithography | 8 nm |
| CUDA | |
| CUDA cores | 768 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 64 bit |
| Memory bandwidth (max) | 96 GB/s |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of slots | 1 |
| Product colour | Black |
| Power consumption (max) | 50 W |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.