12GB GDDR6, 1279MHz, 3584 CUDA, PCIe 4.0, 8-pin, 170W, HDMI, 3x DP
SMALL PACKAGE, BIG PUNCH
The power of a full size graphics card in an incredibly small package.
This means they will fit into virtually any system and ensure a smooth gaming experience.
A protective backplate helps to strengthen the graphics card and complements the design to look even better.
DESIGNED FOR BETTER DISSIPATION
HIGH-EFFICIENCY HEATPIPES
Up to 6mm thick copper heat pipes maximize heat transfer from the surface of the baseplate for better cooling.
The saying “Good things come in small packages” is certainly true for AERO ITX cards. Thanks to its small form factor it will fit into virtually any case.
Its compact size also means that its weight is dramatically less than that of a full size graphics card.
Not all circuit boards are created equal. A custom PCB Design provides greater reliability and beefed up power circuitry for pushing the card to its limits.
MSI Afterburner is the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
Take full control of the graphics card while monitoring key system metrics in real-time. It’s free to use and compatible with most other vendor graphics cards.
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 3060 |
| Processor boost clock speed | 1792 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA cores | 3584 |
| Discrete graphics adapter memory | 12 GB |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 192 bit |
| Data transfer rate | 15 Gbit/s |
| Interface type | PCI Express 4.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Virtual Reality (VR) ready | |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| TV tuner integrated |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Power consumption (typical) | 170 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Weight | 503 g (1.11 lbs) |
| Height | 125 mm (4.88 ") |
| Width | 43 mm (1.68 ") |
| Depth | 172 mm (6.71 ") |
| Manual | |
| Package type | Box |
| Full-Height (FH) | |
| 84733020 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
