Back to Top
| Display diagonal | 55 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| LED backlighting type | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Smart modes | Game, Music |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Motion interpolation technology | Auto Motion Plus 120 Hz |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200 mm |
| On/off switch |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC, DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| On Screen Display (OSD) | |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| Auto channel search | |
| Auto power off | |
| ConnectShare (HDD) | |
| ConnectShare (USB) | |
| Energy saving mode | |
| Power on mode |
| Hospitality home menu | |
| Hotel channel list | |
| Welcome message | |
| Clock back up supply | |
| My Channel function | |
| Multi code remote control | |
| Screwed battery cover | |
| USB cloning | |
| Smoovie compatibility | |
| Subtitles function | |
| Auto source mode | |
| Soundbar compatibility | |
| Logo display with time out setting (BMP/movie) | |
| Alarm clock | |
| Security mode |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RJ-12 ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Sound modes | Dolby Audio |
| Audio decoders | Dolby Digital Plus |
| Audio decoding technologies | Dolby Digital Plus |
| Power consumption (typical) | 62 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 135 W |
| AC input voltage | 110 - 120 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Package weight | 22815 g |
| 14288 | |
| High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) | |
| 17508 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.