Brilliant, vibrant color with Quantum Dot
Quantum Dot powers over a billion brilliant shades of vivid and lifelike colors that stay true without fading, regardless of the scene's brightness.
Embrace every bold detail brought to life with dedicated warm and cool LED backlights that optimize colors and dramatically enhance contrast.
Experience the full effect of every image with dynamic tone mapping that draws from a wider range of color and brightness than standard HD. Deep blacks, vibrant imagery and detail always shine through.
Sleek and slim, with minimalist details to enhance your space.
A powerful processor to enhance picture and sound so you can enjoy your content in 4K.
Catch more of the action with enhanced motion clarity for smooth, crisp detail.
Expand your view with multiple aspect ratios from 21:9 to 32:9 with Super Ultrawide GameView. Quickly optimize game settings with an on-screen menu that lets you check input lag, FPS, HDR, wireless headset settings and more through an easy-to-access game bar.
Automatically detects gameplay so you can enjoy faster, smoother gaming with dramatically less lag and virtually no motion blur or judder.
Control your TV with just your voice. Use built-in Samsung Bixby, Amazon Alexa and Google Assistant to easily change the channel, play music, control smart home devices, and more — all you have to do is ask.
Immerse yourself in 3D surround sound with audio that tracks motion in every scene, putting you in the middle of the action.
| Display diagonal | 49.5 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat screen |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Motion interpolation technology | Auto Motion Plus |
| Display refresh rates supported | 60 Hz,70 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC |
| Channels quantity | 150 channels |
| Auto channel search |
| Smart TV | |
| Internet TV | |
| Operating system installed | Tizen |
| Smart modes | Cinema, Natural |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Audio decoders | Dolby Digital |
| Audio decoding technologies | Dolby Digital Plus |
| Multiroom | |
| Multiroom audio technology | Samsung Multiroom Link |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi Direct | |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Web browser |
| VESA mounting | |
| Product colour | Grey |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200 mm |
| Subtitles function | |
| Picture processing technology | Samsung Contrast Enhancer |
| Digital Clean View | |
| 4K Ultra HD upscaling | |
| MBR support | |
| Game mode | |
| ConnectShare (USB) | |
| ConnectShare (HDD) |
| HDMI Quick Switch | |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| Works with the Google Assistant | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Works with Amazon Alexa | |
| Number of OSD languages | 3 |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Auto power off |
| Power consumption (typical) | 54 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 130 W |
| AC input voltage | 110-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width (with stand) | 1117.6 mm |
| Depth (with stand) | 228.6 mm |
| Height (with stand) | 683.26 mm |
| Width (without stand) | 1117.6 mm |
| Depth (without stand) | 25.4 mm |
| Height (without stand) | 645.16 mm |
| Stand width | 40.64 mm |
| Stand depth | 215.9 mm |
| Package width | 1247.14 mm |
| Package depth | 137.16 mm |
| Package height | 772.16 mm |
| Package weight | 16420 g |
| Cables included | AC |
| Handheld remote control | |
| Remote control type | TM2180E |
| E-manual |
| Weight (without stand) | 11521.2 g |
| Y | |
| Y | |
| 21:9 | |
| Y | |
| Y | |
| Titan grey | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Bar, Super Ultra Wide Game View | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 12201.6 | |
| Y | |
| Yes | |
| 2021 | |
| High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.