The patented Quantum Mini LEDs are precisely controlled via backlight dimming technology. With 12-bit (4,096 levels) contrast levels and Local Brightness Booster to enhance any content, Neo QLED 8K Signage displays every detail, from the darkest blacks to the purest whites.
Samsung QP85A-8K NEO QLED 8K 85" Smart TV offers unprecedented, super-high resolution that is four times higher than 4K UHD and 16 times higher than FHD. Every frame is displayed with perfect clarity thanks to more than 33 million pixels, resulting in breathtaking graphics that enrich any corporate atmosphere.
with AI upscaling technology optimizes your 8K content viewing experience and enriches every visual detail.
Deep learning techniques are used in AI-powered machine learning to examine data from millions of photos in order to eliminate noise and sharpen details. The Neo Quantum Processor 8K, which is embedded into Neo QLED Signage, produces better images and offers a remarkable viewing experience for your company.
The innovative Quantum Dot technology used by Samsung Neo QLED 8K Signage transforms light into vivid color that remains accurate regardless of brightness or ambient illumination. Quantum Dot dynamically improves content with over a billion colors of color to bring any business to life.
Samsung's famous anti-reflection technology guarantees that distractions are minimized in any situation, allowing customers to focus on the content for best engagement and pleasure.
With Quantum HDR 32X, Samsung Neo QLED 8K flawlessly optimizes every scene, providing superior accuracy for rich, refined pictures. The dynamic HDR10+ tone mapping adjusts color and contrast, allowing viewers to enjoy even minute details in commercial material.
When any user views the Neo QLED 8K, an Ultra Viewing Angle, thanks to QLC and film technology, gives a constant, clear picture regardless of standing position. Ultra Viewing Angle, which is available on all QPA-8K screens, ensures that every detail is visible and that every viewing position is perfect.
The innovative pivot functionality allows the Samsung Neo QLED 8K Signage to be positioned flush to the wall or vertically. Neo QLED 8K will suit any business environment, complementing aesthetics while optimizing space for efficiency, thanks to its narrow, simple bezel design.
Regardless of the installation type or surrounding environment, Attachable One Connect reduces cable clutter. Neo QLED 8K guarantees a clutter-free client environment with streamlined connection while providing an efficient solution that performs for your organization.
Adaptive Image Mode on the Neo QLED 8K optimizes content brightness and gives the highest possible picture quality according on the ambient lighting conditions. For vivid, vibrant visuals, real-time refining ensures consistent picture quality regardless of light changes.
The Samsung Neo QLED 8K has a built-in Director Mode that allows users to reduce post-processing and get images closer to the way filmmakers intended. From color representation to picture aspect, photos can accurately convey a director's original goal.
Thanks to the Neo QLED 8K's DICOM Simulation Mode, which meets the DICOM standard's grayscale requirement of 100%, medical teams may work more efficiently and effectively than ever before. It also aids in the simulation of medical pictures such as X-rays.
| Display diagonal | 85 " |
| Display resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Response time | 6 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Display number of colours | 1.7 billion colours |
| Pixel pitch | 243.75 x 243.75 mm |
| Active display area (W x H) | 1053 x 1872 mm |
| Horizontal scan range | 1200 - 1200 kHz |
| Vertical scan range | 23760 - 23760 Hz |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 70 W |
| Design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 600 x 400 mm |
| Wi-Fi | |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| HDCP |
| Ethernet LAN | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0/2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | |
| USB port | |
| RS-232C | |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 3 |
| Power consumption (typical) | 390 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1.66 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory | 5 GB |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Width | 1893.4 mm (73.84 ") |
| Depth | 17.4 mm (0.68 ") |
| Height | 1083 mm (42.24 ") |
| Weight | 43300 g (95.46 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC |
| Package width | 2114 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 1260 mm |
| Package weight | 71700 g |
| Display technology | LED |
| B | |
| 2.2 | |
| DCI-P3 | |
| Y | |
| 2 - 5 | |
| 93 | |
| 1669.2 | |
| 2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.