Back to Top
| Display diagonal | 85 " |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat screen |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Display number of colours | 1 billion colours |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Tuner type | Analog & Digital |
| Digital signal format system | ATSC, QAM |
| Smart TV | |
| Operating system installed | Tizen |
| Screen mirroring | |
| Apple AirPlay 2 support | |
| Smart modes | Filmmaker |
| Universal guide | |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 20 W |
| Adaptive sound |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | |
| Web browser |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 600 x 400 mm |
| Product colour | Black |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Mini wall mount support | |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Picture processing technology | Crystal Processor 4K, Samsung Contrast Enhancer |
| Eco sensor | |
| Dynamic Crystal Color technology | |
| AI Upscale | |
| Backlight dimming technology | UHD Dimming |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Gaming Hub, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR) |
| MBR support | |
| Parental control |
| Audio Return Channel (ARC) | |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice guide | |
| Electronic Programme Guide (EPG) | |
| Works with Amazon Alexa | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Works with the Google Assistant | |
| Number of OSD languages | 3 |
| On Screen Display (OSD) languages | ENG, ESP, FRE |
| Auto power off | |
| Works with Samsung Bixby |
| AC input voltage | 110-120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode |
| Samsung technologies (AV/TV) | 4K Upscaling, AirSlim, Bluetooth Dual Audio, Buds Auto Switch, Built-in SmartThings Hub, Media Home, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Samsung Health, Samsung Multi View, Workspace |
| Width (with stand) | 1899.9 mm |
| Depth (with stand) | 396.2 mm |
| Height (with stand) | 1130.3 mm |
| Height (without stand) | 1087.1 mm |
| Width (without stand) | 1899.9 mm |
| Depth (without stand) | 27.9 mm |
| Stand width | 43.1 mm |
| Stand depth | 396.2 mm |
| Package width | 2075.1 mm |
| Package depth | 220.9 mm |
| Package height | 1236.9 mm |
| Package weight | 55292 g |
| Cables included | AC |
| Remote control type | TM2360E |
| E-manual |
| Country of origin | Mexico |
| Weight (without stand) | 41503 g |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| 42501 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.