Back to Top
| Hard drive capacity | 16000 GB |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Component for | Surveillance system |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Hard drive interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hard drive sustained transfer rate | 260 MiB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Power consumption (typical) | 7.72 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (idle) | 3.5 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Width | 101.85 mm (3.97 ") |
| Depth | 146.99 mm (5.73 ") |
| Height | 26.11 mm (1.02 ") |
| Weight | 680 g (1.5 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Number of cartons per pallet | 40 |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | |
| Number of AI channels | 32 |
| Maximum number of cameras supported | 64 |
| Quantity per layer | 8 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
