Back to Top
| Frequency: | VHF Marine band |
| Bandwidth: | (within 2.0:1 SWR): 5 MHz |
| SWR: | 1.5:1 at 156.8 MHz |
| Impedance | (Ohms): 50 |
| Gain: | 3 dB |
| Max Input (Watts): | 50 |
| DC Ground: | NO |
| Termination: | 15' RG-58 cable |
| Height (feet): | 5 |
| Polarization: | Vertical |
| Radiation pattern: | Omni-directional |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.