Back to Top
| Product colour | Blue |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable shape | Round |
| Frequency | 250 MHz |
| Cable type | Straight-through cable |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 7.62 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fire-resistant | |
| Certification | ANSI/TIA/EIA-568-C.2, ISO/IEC 11801, FCC Part 68, UL 1863, UL94V-0 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 93 % |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.