Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Quick charge | |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Quick charge version | Quick Charge 3.0 |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overload, Short circuit |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Certification | FCC, CE, ETL |
| Product colour | White |
| Cable length | 1 m |
| Input voltage | 100-240 V |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 3.3 V |
| Input current | 1.5 A |
| Port 1 output current | 5 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum power | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 113 mm (4.41 ") |
| Depth | 80 mm (3.12 ") |
| Height | 28.4 mm (1.11 ") |
| Weight | 303.9 g (0.67 lbs) |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
