Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Power protection features | Over current |
| Automatic output voltage adjustment | |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL/cUL, FCC, USB-IF, REACH |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Port 1 output current | 5 A |
| Port 2 output current | 20 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Width | 76 mm (2.96 ") |
| Depth | 28 mm (1.09 ") |
| Height | 160 mm (6.24 ") |
| Weight | 360 g (0.79 lbs) |
| Cables included | AC |
| User guide | |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.