32GB, 2x16GB kit, DDR5 UDIMM, 6000MHz, CL40, ECC, PMIC, 133x38.5x8.8mm
Here are some of its key features:
The SP032GXLWU600FDG is compatible with 12th Gen Intel Core processors that support DDR5 memory. It is designed to provide faster frequencies, greater capacities, and lower voltages than DDR4 memory.
Experience even faster frequencies, greater capacities, and lower voltages with the latest release in our Zenith Series, the XPOWER Zenith DDR5 UDIMM module. Take your gaming abilities to new high scores with turbo speeds ranging from 5200MHz to 6000MHz. It's available in 16GB, and 32GB module densities with double the banks and double the burst length compared to DDR4 to give hardcore gamers and overclockers the power to harness DDR5's game-changing performance.
The aluminum heatsink, available in black or white and finished with a hairline texture, promotes maximum heat dissipation and thermal management. This effect is boosted even further by a low 1.25V-1.35V power consumption, an On-Die Error Correction Code (ECC), and a power management integrated circuit (PMIC) to provide reliably stable and uninterrupted gameplay at the highest resolutions while keeping its cool no matter how heated the competition gets.
Do you like to pursue speed while pushing the limits? The XPOWER Zenith DDR5 UDIMM module is ready and certified to support Intel® XMP 3.0 and one-click overclocking technology. Experience ultra-fast overclocking at the ease of a single click with fully customized, saved profiles. Spare the hassle of making manual adjustments to BIOS settings every time and get to overclocking faster than ever before.
The XPOWER Zenith DDR5 UDIMM module is compatible with 12th Gen Intel® Core™ processors that support DDR5 and DDR5 compatible motherboards. And, it is 100% factory-tested to guarantee superior quality. In fact, we are so confident that we back it with a lifetime warranty promising complete Silicon Power technical support and services. Play to your heart's content, worry free.
| CAS latency | 40 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.25,1.35 V |
| ECC | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Width | 133.4 mm (5.2 ") |
| Depth | 38.5 mm (1.5 ") |
| Height | 8.8 mm (0.34 ") |
| Y | |
| Green Dot, CE, RoHS, UKCA, WEEE | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.