Back to Top
| LCD Display Size | 9.0" |
| Display Brightness | 1,100 NITS |
| Display Resolution | 800x480 |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Multi-Touch |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Operating Voltage | 10 to 35 VDC |
| GPS Receiver | Built-In High Resolution 18Hz 72 Channel GPS/GLONASS |
| External GPS | Yes, optional via 6 pin Connector |
| Network Connections | NMEA-2000 (Optional Cable Required) ual NMEA-0183 Input/Output Ports |
| WIFI Connection | Yes |
| Bluetooth Connection | Yes |
| Waterproof Rating | IPX6 |
| Operating Temperature range | -10’C to +60’C |
| Dimensions | 10.9" Wide x 6.8" High x 3.7" Deep |
| Warranty | 2 Year |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.