Back to Top
| Firewall throughput | 18000 Mbit/s |
| VPN throughput | 11000 Mbit/s |
| Maximum connections (DPI) | 2000000 |
| Maximum connections (SPI) | 4000000 |
| Maximum firewall connections | 4000000 |
| Maximum firewall connections per second | 115000 |
| Wi-Fi | |
| Local user database | 2500 |
| DHCP client | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| DHCP server |
| Security algorithms | 3DES,128-bit AES,192-bit AES,256-bit AES, DES, MD5, SHA-1 |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, IPSec, ISAKMP/IKE, SNMP, DHCP, PPPoE, L2TP, PPTP, RADIUS, IEEE 802.3 |
| Routing protocols | BGP, BGP4, OSPF, RIP, RIP-1, RIP-2 |
| LED indicators | Y |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 24 |
| Number of console ports | 1 |
| Installed SFP+ modules quantity | 6 |
| Storage media type | Flash |
| Flash memory | 128000 MB |
| Rack mounting |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| 430 | |
| 465 | |
| 45 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
