Back to Top
| Firewall throughput | 2200 Mbit/s |
| IPSec VPN throughput | 1.2 Gbit/s |
| Maximum firewall connections per second | 100000 |
| Maximum firewall connections | 400000 |
| Built-in processor | |
| Processor family | Intel |
| Processor cores | 16 |
| Wi-Fi |
| Stateful Packet Inspection (SPI) |
| Supported network protocols | SMTP |
| URL filtering |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Console port | RJ-45 |
| Number of console ports | 1 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Storage media type | SSD |
| Solid-state drive capacity | 200 GB |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 2 A |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| 268.7 | |
| 436.9 | |
| 43.7 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
