Back to Top
| Product type | HDD duplicator |
| Number of simultaneous copies | 2 copies |
| Interface | USB 3.0 |
| Duplicator operating modes | Copy, Erase |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Transfer rate | 13 GB/min |
| Chipset | Xlinx SPARTAN-6 |
| LED indicators | Y |
| Port multiplier |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Supported hard disk drive interfaces | SAS, SAS-2, Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| AC input voltage | 110-240 V |
| Input current | 1.2 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 7 A |
| Plug type | Type N (BR) |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK, US |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 90 x 194 x 35 mm |
| Weight | 700 g (1.54 lbs) |
| AC adapter included | |
| Number of pads included | 2 |
| Manual | |
| Package height | 89 mm |
| Package length | 375 mm |
| Package width | 177 mm |
| Package weight | 2400 g |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
