Back to Top
| Product type | USB flash drive duplicator |
| Number of simultaneous copies | 15 copies |
| Interface | USB 2.0 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Duplicator operating modes | Copy, Erase |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Maximum supported storage capacity | 2 TB |
| Transfer rate | 1.5 GB/min |
| Plug and Play | |
| Chipset | Xilinx Spartan - XC3S700A |
| Packet buffer memory | 128 MB |
| LED indicators | Activity, Fault |
| Power consumption (typical) | 150 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2.2 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 12.5 A |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, UK |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 345 x 160 x 34.6 mm |
| Weight | 1800 g (3.97 lbs) |
| Certification | CE, FCC |
| RoHS compliance |
| Package height | 90 mm |
| Package length | 450 mm |
| Package width | 235 mm |
| AC adapter included | |
| Manual | |
| Package weight | 2500 g |
| Display | LCD |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
