Back to Top
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA),1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA) |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Chipset | VIA/VLI - VL100, Parade - PS171 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Weight | 180 g (0.4 lbs) |
| Width | 20 mm (0.78 ") |
| Depth | 3000 mm (117 ") |
| Height | 10 mm (0.39 ") |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
