Back to Top
| Cable length | 3 m |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Reversible connectors | |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Plug and Play | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Output voltage | 5 V |
| Output current (max) | 2 A |
| Weight | 230 g (0.51 lbs) |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 300 g |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
