Back to Top
| Storage media type | HDD, SSD |
| Storage drive interface | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Maximum storage capacity | 10 TB |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Plug and Play | |
| Hot-swap | |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| UASP support | |
| LED indicators | Activity, Power |
| Chipset | VIA Labs - VL820, VIA Labs - VL715 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Built-in fan | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 60 mm |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 6.5 A |
| Width | 171 mm (6.67 ") |
| Depth | 291 mm (11.35 ") |
| Height | 87 mm (3.39 ") |
| Weight | 1000 g (2.2 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB, USB Type-C |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Quick installation guide |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 383 mm |
| Package height | 270 mm |
| Package weight | 2400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
