Back to Top
| Product type | HDD duplicator |
| Number of simultaneous copies | 3 copies |
| Interface | USB/eSATA |
| USB connector type | USB Type-B |
| Duplicator operating modes | Copy |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Maximum supported storage capacity | 16 TB |
| Plug and Play | |
| Chipset | JMicron - JMB394 + JMS539 |
| LED indicators | Activity, Power |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 60 mm |
| Port multiplier |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Supported hard disk drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II |
| Compatible operating systems |
| Power consumption (typical) | 78 W |
| AC input voltage | 110-240 V |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 6.5 A |
| Included power plug types | EU, NA, UK |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 285 x 170 x 94 mm |
| Weight | 1100 g (2.43 lbs) |
| Cables included | SATA, USB, eSATA |
| AC adapter included | |
| Package length | 340 mm |
| Package width | 170 mm |
| Manual | |
| Package weight | 2500 g |
| Package height | 220 mm |
| Display | LCD |
| Certification | CE |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
