Back to Top
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 78 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 6.5 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Supplementary power connectors | 1 |
| Connector(s) | 4-pin DIN |
| Brand compatibility | StarTech.com |
| Compatibility | S3540BU33E SAT35401U SATDOCK4U3E SATDOCK4U3RE SDOCK4U33 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, UL |
| Product colour | Black |
| Width | 145 mm (5.66 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 300 mm (11.7 ") |
| Weight | 1000 g (2.2 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Cables included | AC |
| Included power plug types | AU, EU, JP, NA, UK |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
