Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCIe |
| Output interface | Serial |
| Serial interface type | RS-232/422/485 |
| Serial ports quantity | 4 |
| Chipset | SystemBase SB16C1052PCI |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| RoHS compliance |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 100 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 150 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Width | 125 mm (4.88 ") |
| Depth | 70 mm (2.73 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 67.4 g (0.15 lbs) |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 400 g |
| User guide |
| Data transfer rate | 0.4608 Mbit/s |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
