Back to Top
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Latching connectors | |
| Product colour | Black |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | |
| Bandwidth | 21600 MB/s |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | |
| Plug and Play | |
| RoHS compliance | |
| Number of conductors | 19 |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Package width | 24 mm |
| Package depth | 242 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package weight | 200 g |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
