Back to Top
| Maximum video resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Audio support |
| Converter type | Active video converter |
| Housing material | Steel |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Host interface | HDMI |
| Output interface | DisplayPort |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Operating voltage | 5 V |
| Operating current | 2 A |
| External power adapter |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Width | 43 mm (1.68 ") |
| Depth | 82 mm (3.2 ") |
| Height | 23 mm (0.9 ") |
| Weight | 14 g (0.03 lbs) |
| Package width | 137 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 200 g |
| AC adapter included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
