Back to Top
| Internal | |
| Compatible memory cards | CF, MMC, MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Interface type | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Integrated USB cable |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Plug and Play | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Width | 64 mm (2.5 ") |
| Depth | 68 mm (2.65 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 68 g (0.15 lbs) |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quick start guide |
| Chips organisation | Realtek - RTS5309 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
