Back to Top
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Lightning |
| Product colour | White |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 20/28 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Plug and Play | |
| Weight | 98 g (0.22 lbs) |
| RoHS compliance |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 147.2 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
