Back to Top
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Lightning |
| Product colour | White |
| Connector gender | Male connector/Male connector |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| USB version | 2.0 |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| AWG wire size | 28/21 |
| Compatibility | iPhone 5, 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, iPad, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Air, iPad Air 2, iPod Touch, iPad Pro |
| Quantity | 1 |
| RoHS compliance |
| Material | PVC |
| Package type | Box |
| Package width | 132.1 mm |
| Package depth | 66.04 mm |
| Package height | 23.11 mm |
| Package weight | 45.36 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.