Back to Top
| Type | Wall mounted rack |
| Rack capacity | 6U |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Cable management | |
| Mounting hole shape | Square |
| Design | 2-post |
| Castor wheels | |
| Product colour | Black |
| Frame type | Open |
| Material | Steel |
| Certification | RoHS |
| Width | 505 mm (19.7 ") |
| Depth | 152 mm (5.93 ") |
| Height | 282 mm (11 ") |
| Inner width | 450 mm |
| Weight | 1268 g (2.8 lbs) |
| Package width | 299 mm |
| Package depth | 531 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 1500 g |
| Nuts included | |
| Number of nuts | 16 |
| Screws included | |
| Number of screws | 22 |
| Manual | |
| Wall mounting kit |
| Compliance industry standards | EIA-310-D, EIA RS310-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
