Built for high-performance mass storage
This product offers powerful storage management, file syncing, surveillance, and backup software, making it suitable for editing high-quality video or storing virtual machines.
Synology DS2422+ NAS provides smooth and fast performance with multiple users running demanding applications.
Upgrade your system with an add-in card for additional bandwidth, fast SSD cache, or both.
Prepare your workforce to work remotely that way they can collaborate, share files, and communicate easily.
DSM for virtual machines with full certification for VMware® vSphere, Microsoft® Hyper-V®, Citrix® XenServer, and OpenStack virtualization environments streamlines virtual machine provisioning and management.
VMware® or Windows platforms can manage storage using the Synology Storage Console.
Through VMware® VAAI integration and Windows ODX, data transfer speeds are improved, and with the Kubernetes CSI driver, volumes may be provisioned and managed directly from the Kubernetes command line.
| Maximum supported storage capacity | 108 TB |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,5,6,10, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT, HFS+, NTFS, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Processor model | V1500B |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | AMD Ryzen |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | |
| Supported network protocols | SMB1 (CIFS), SMB2, SMB3, NFSv3, NFSv4, NFSv4.1, NFS, iSCSI, HTTP, HTTPs, FTP, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Link aggregation |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Chassis type | Tower |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 120 mm |
| Drive bay locking |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Multilingual support | |
| Noise level | 25 dB |
| Access Control List (ACL) | |
| Browser supported | Chrome, Firefox, Edge, Internet Explorer, Safari |
| Web-based management |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 550 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power consumption (typical) | 73.11 W |
| Power consumption (HDD standby) | 32.12 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 300 mm (11.7 ") |
| Depth | 340 mm (13.26 ") |
| Height | 270 mm (10.53 ") |
| Weight | 9500 g (20.94 lbs) |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | FCC CE BSMI VCCI RCM UKCA EAC CCC KC UL |
| AMD | |
| 1 | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.