Back to Top
| Supported storage drive interfaces | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5 " |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,6,10, JBOD |
| Hot-swap drive bays | |
| Supported file systems | BTRFS, FAT, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| Storage drives installed | |
| Installed storage drive type | N |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Processor model | D-1521 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Xeon D |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | UDIMM |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10GBASE-T |
| Wi-Fi | |
| iSCSI support | |
| Supported network protocols | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, iSCSI, Telnet, SSH, SNMP, VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB port |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Grey |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter 2 | 60 mm |
| Fan diameter | 60 mm |
| Type | NAS |
| Device class | Small & Medium Business |
| Backup function | |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Multilingual support | |
| Number of users | 16000 user(s) |
| Snapshot | |
| Built-in FTP server | |
| Password authentication | |
| Security algorithms | AES |
| Browser supported | Chrome, Firefox, Edge, Internet Explorer, Safari, Chrome |
| Reset button | |
| Access Control List (ACL) | |
| Web-based management | |
| On/off switch |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Power supply location | Built-in |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 430.5 mm (16.79 ") |
| Depth | 692 mm (26.99 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 19700 g (43.43 lbs) |
| Cables included | AC |
| Quick installation guide |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| RoHS compliance |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.