Back to Top
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor model | 4214 |
| Processor cores | 12 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 17 MB |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Processor threads | 24 |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 768 GB |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory slots | 24 RDIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Hard drive interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID support | |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| Number of hard drives supported | 12 |
| Supported hard disk drive sizes | 3.5 " |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| LAN controller | HP 331i |
| Ethernet LAN |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Optical drive type | N |
| Redundant fans support | |
| Rack mounting |
| Operating system installed | N |
| Compatible operating systems | Windows Server 2019 |
| Power supply | 800 W |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| Number of main power supplies | 1 |
| Energy Star certified |
| Width | 445.5 mm (17.37 ") |
| Weight | 14760 g (32.54 lbs) |
| Depth | 730.3 mm (28.48 ") |
| Height | 87.4 mm (3.41 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.