Back to Top
| Camera type | Compact camera |
| Megapixel | 2 MP |
| Image sensor size | 1/2.7 " |
| Sensor type | CMOS |
| Maximum image resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Still image resolution(s) | 1920 x 1080, 1280 x 720 |
| Image stabilizer | |
| Image formats supported | JPEG |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Maximum aperture number | 1.4 |
| Video recording | |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Video resolutions | 1280 x 720,1920 x 1080 pixels |
| Video formats supported | AVI |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| USB connector | Micro-USB B |
| HDMI | |
| PictBridge |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi | |
| Near Field Communication (NFC) |
| Product colour | Black |
| Dustproof | |
| Splash proof | |
| International Protection (IP) code | IP56 |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 2 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 125 mm (4.88 ") |
| Height | 150 mm (5.85 ") |
| Weight | 378 g (0.83 lbs) |
| Neck strap | |
| Cables included | USB |
| Batteries included | |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.